REGULAMIN ROZLICZANIA KOSZTÓW ZUŻYCIA CENTRALNEGO OGRZEWANIA I
PODGRZANIA WODY
W SPÓŁDZIELNI MIESZKANIOWEJ „PRACA” W Iławie
/tekst jednolity/
$1
Podstawę prawną niniejszego Regulaminu stanowią następujące akty normatywne:
1) ustawa z dnia 10 kwietnia 1997 r. — Prawo energetyczne (tekst jednolity z 2022 poz. 1385 wraz z późn. zm.) wraz z rozporządzeniami wykonawczymi,
2) ustawa z dnia 16 września 1982 r. — Prawo spółdzielcze (t.j. Dz.U. z 2021 poz. 648 z późn.zm.),
3) ustawa z dnia 15 grudnia 2000 r. o spółdzielniach mieszkaniowych (t.j. Dz.U. z 2023 poz. 438 z późn.zm.),
4) rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 12.04.2002 r. (Dz. U. nr 75 z 15.06.2002 r., poz. 690 z późn. zm.) w sprawie warunków technicznych jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie, 5) rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 16.08.1999 r. w sprawie warunków technicznych użytkowania budynków mieszkalnych (Dz.U. Nr 74, poz. 836 z późn.zm.),
6) Ustawa z dnia 21 czerwca 2001 r. o ochronie praw lokatorów, w mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie Kodeksu cywilnego (Dz.U. 2001 nr 71 poz. 733 z późn.zm.),
7) Statut Spółdzielni Mieszkaniowej „Praw cIłaaw”ie .
8) Rozporządzenie Ministra Klimatu i Środowiska w sprawie warunków ustalania technicznej możliwości i opłacalności zastosowania ciepłomierzy, podzielników kosztów ogrzewania oraz wodomierzy do pomiaru ciepłej wody użytkowej, warunków wyboru metody rozliczania kosztów zakupu ciepła oraz zakresu informacji zawartych w indywidualnych rozliczeniach z dnia 7 grudnia 2021 r. (t.j. Dz.U. z 2021 poz. 2273 z poźn.zm.)
$2
1. Zapisy niniejszego regulaminu mają zastosowanie do wszystkich lokali będących w zasobach Spółdzielni Mieszkaniowej „Praca” z siedzibą w Iławie zwanej dalej Spółdzielnią, wyposażonych w instalację ciepłej wody i centralnego ogrzewania.
2. Przez przesyłane do lokalu media określa się wartość dostarczonej energii cieplnej dla celów centralnego ogrzewania i podgrzania wody.
3. Urządzeniami pomiarowymi służącymi do dokonania rozliczeń są: wodomierze główne,liczniki ciepła, wodomierze ciepłej wody.
4. Lokal (mieszkalny i użytkowy) to wydzielona trwałymi ścianami w obrębie budynku izba lub zespół izb wraz z pomieszczeniami pomocniczymi, służące zaspokajaniu potrzeb mieszkaniowych lub potrzeb innych niż mieszkaniowe.
5. Koszty zakupu ciepła to całkowite koszty zakupu ciepła na cele centralnego ogrzewania
oraz przygotowania ciepłej wody użytkowej w budynku wielolokalowym.
6. Ciepła woda użytkowa to woda w instalacji wodociągowej, spełniająca wymagania dla wody pitnej, podgrzana do temperatury wynikającej z $ 120 ust. 2 rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie.
7. (Centralne ogrzewanie to system służący do rozprowadzenia czynnika grzewczego z centralnego źródła ciepła w budynku lub grupie budynków do elementów grzejnych w celu zapewnienia temperatury wewnętrznej w pomieszczeniach.
8. Grzejnik to urządzenie przekazujące otoczeniu ciepło za pomocą nośników ciepła będący elementem instalacji centralnego ogrzewania.
9. Okres rozliczeniowy to przedział czasu równy dwunastu miesiącom, na podstawie którego dokonywane są rozliczenia. Okres rozliczeniowy kosztów dostawy energii cieplnej dla celów centralnego ogrzewania oraz ciepłej wody nie musi pokrywać się z rokiem kalendarzowym i jest ustalany indywidualnie dla każdego budynku.
10. Użytkownik lokalu to osoba której przysługuje tytuł prawny do lokalu lub zajmująca lokal bez tytułu prawnego.
11. Zużycie ciepła to ilość ciepła przekazanego z nośnika ciepła w celu utrzymania lub podwyższenia temperatury w danym pomieszczeniu.
12. Powierzchnia użytkowa lokalu to powierzchnię wszystkich pomieszczeń znajdujących się w lokalu bez względu na ich przeznaczenie i sposób używania, określoną w ewidencji Spółdzielni. Do powierzchni użytkowej wlicza się również powierzchnię zajętą przez meble wbudowane lub obudowane. Nie wlicza się do powierzchni użytkowej lokalu: balkonówi piwnic. Ewidencja powierzchni jest prowadzona na podstawie uchwał Zarządu w sprawie określenia przedmiotu odrębnej własności lokali w poszczególnych nieruchomościach.
13. Spółdzielnia uprawniona jest do dokonywania okresowych kontroli wskazań urządzeń pomiarowych dla całego budynku, ze szczególnym uwzględnieniem odczytów na koniec okresu rozliczeniowego (wodomierz główny poboru wody w budynku, licznik i podlicznik
ciepła ).
14. Wysokość opłat jest ustalana w taki sposób, aby zapewniała wyłącznie pokrycie ponoszonych przez spółdzielnię kosztów zakupu ciepła, które wynikają z faktur od dostawcy ciepła.
15. Użytkownicy lokali mogą składać reklamacje dotyczące rozliczenia w terminie 14 dni od doręczenia rozliczenia. Po upływie terminu reklamacje nie będą uwzględniane.
16. Różnice wynikające z rozliczenia ciepła z powodu reklamacji będą uwzględnione w następnym okresie rozliczeniowym.
83
Całkowita ilość energii cieplnej zamówionej i dostarczonej według wskazań ciepłomierza głównego dla potrzeb użytkowników lokali budynku jest dzielona na:
— energię cieplną dla potrzeb podgrzania wody,
—- energię cieplną dla potrzeb centralnego ogrzewania.
84
Rozliczenia kosztów podgrzania wody dokonuje się w oparciu o faktury wystawione przez dostawcę energii cieplnej, zgodnie z zawartą umową ze Spółdzielnią.
$5
1. Całkowite koszty podgrzania wody określa się na postawie :
1) kosztów stałych za moc zamówioną i usługę przesyłową zgodnie z obowiązującymi taryfami,
2) kosztów zmiennych na podstawie faktycznego zużycia ciepła dla podgrzania wody według wskazań podliczników zamontowanych w budynkach.
2. Koszty zakupu ciepła do budynku, w którym znajdują się lokale mieszkalne i użytkowe rozlicza się w części dotyczącej kosztów stałych dostawy ciepła na przygotowanie ciepłej wody użytkowej wykorzystując liczbę lokali w budynku.
$6
Koszt energii cieplnej potrzebnej na podgrzanie 1 m” wody jest wykonywany w zakresie podgrzania wody w przypadku zmiany cen przez dostawcę.
$7
1. Lokale, w których nie ma zainstalowanych wodomierzy lub w których są wodomierze bez ważnej legalizacji traktuje się jako lokale nieopomiarowane i przyjmuje się koszty podgrzania wody w wysokości 3 m /osobę/miesiąc x aktualna cena za 1m3.
2. W przypadku uszkodzenia wodomierzy wody ciepłej wszelkie koszty wymiany danego urządzenia ponosi użytkownik lokalu zgodnie z cennikiem usług określonych w umowie rozliczeniowej
3. Jeżeli użytkownik lokalu nie udostępni Spółdzielni, wodomierzy, w celu dokonania ich odczytu albo użytkownik lokalu dokona ingerencji w ten przyrząd lub urządzenie w celu zafałszowania jego pomiarów lub wskazań, właściciel lub zarządca budynku może dochodzić od użytkownika tego lokalu odszkodowania w wysokości określonej przez Spółdzielnię.
$8
1. Średnioroczny koszt podgrzania wody jest równy całkowitym kosztom energii cieplnej dla celów podgrzania wody podzielonym przez 12 miesięcy.
2. Miesięczna zaliczka na pokrycie kosztów podgrzania zimnej wody deklarowana jest indywidualnie przez użytkownika lokalu.
3. Wysokość miesięcznej zaliczki może być aktualizowana na wniosek użytkownika lokalu od następnego miesiąca od złożenia wniosku.
4. W przypadku zmiany użytkownika lokalu, wysokość zaliczki pozostawia się na dotychczasowym poziomie lub wprowadza się na wniosek nową, biorąc pod uwagę liczbę osób zgłoszonych do zamieszkania w lokalu.
$9
1. Rozliczenia wniesionych zaliczek zużycia ciepłej wody dla lokali opomiarowanych dokonuje Spółdzielnia zgodnie z regulaminem rozliczenia wody.
2. Informacje o kosztach i zużyciu wody, wyniku rozliczenia (nadpłaty lub niedopłaty) zostaną przekazane użytkownikom lokali w terminie do 120 dni od dnia odczytu.
3. Podczas wykonywania odczytów w systemie radiowym nie jest wymagana obecność użytkownika lokalu, w pozostałych przypadkach obecność użytkownika lokalu jest
obowiązkowa, w szczególności jeżeli odczyt w systemie radiowym był niemożliwy.
$10
1. Koszty centralnego ogrzewania rozliczane są indywidualnie dla każdego budynku na podstawie faktur wystawionych przez dostawcę energii cieplnej w roku kalendarzowym.
2. Spółdzielnia wyposażyła każdy budynek w ciepłomierze i podzielniki kosztów ciepła w celu rozliczenia kosztów zakupu ciepła na poszczególne budynki.
3. Aktualnie po przeprowadzeniu oceny technicznej wykonalności i opłacalności nie jest technicznie wykonalne i opłacalne wyposażenie wszystkich lokali wchodzących do zasobów Spółdzielni w podzielniki kosztów ogrzewania i ciepłomierze.
4. Przy ocenie technicznej wykonalności i opłacalności wyposażenia lokali w ciepłomierze i podzielniki kosztów ogrzewania Spółdzielnia bierze pod uwagę w szczególności:
a) jednopunktowe doprowadzanie ciepła do lokali;
b) możliwość regulacji dostarczonego ciepła przez zawory na grzejnikach usytuowanych w
lokalach;
c) korzystanie z węzłów umożliwiających zminimalizowanie strat ciepła wynikających z transportu nośnika zewnętrzną instalacją odbiorczą;
d) zakres termomodernizacji budynku;
e) koszty montażu i obsługi ciepłomierzy lub podzielników kosztów ogrzewania w stosunku do planowanych oszczędności energii.
5. Wysokość zaliczek określa się wspólnie dla wszystkich lokali mieszkalnych.
6. Rozliczenie kosztów centralnego ogrzewania dla poszczególnych lokali w budynku nieopomiarowanym oraz dostarczenie użytkownikom tego rozliczenia winno być dokonane w terminie trzech miesięcy po okresie rozliczeniowym według całkowitych kosztów w przeliczeniu na 1 m? powierzchni użytkowej i po uwzględnieniu wniesionych zaliczek.
Rozliczenia doręczane są do skrzynek pocztowych (euroskrzynek), na adres korespondencyjny wskazany przez użytkownika lokalu.
7. Koszty zakupu ciepła rozlicza się w części dotyczącej centralnego ogrzewania, stosując metody wykorzystujące:
a) dla lokali mieszkalnych i użytkowych wyposażonych w instalację centralnego ogrzewania w zakresie kosztów stałych i zmiennych – powierzchnię użytkową tych lokali.
8. W rozliczeniu kosztów zmiennych zależnych od zużycia (wg wskazań podzielników kosztów) stosuje się współczynniki korekcyjne ( wyrównawcze) dla lokali w zależności od usytuowania w bryle budynku.
9. Wartości współczynników korekcyjnych (wyrównawczych) są mniejsze od jedności i korygują, zmniejszają ilość jednostek wskazanych przez podzielniki.
10. Dla lokali mieszkalnych stosowane są współczynniki korekcyjne (wyrównawcze), których wartość podana jest poniżej.
Współczynniki korekcyjne „Rm” wg poziomego i pionowego obrysu budynku będą miały następujące wartości:
0,80 0,90 0,90 0,80
0,90 1,00 1,00 0,90
0,90 1,00 1,00 0,90
0,80 0,90 0,90 0,80
Znaczenie danych zawartych w tabeli:
e Każda komórka tabeli symbolizuje jeden lokal;
e Najwyższy wiersz tabeli odnosi się do lokali położonych na ostatniej kondygnacji budynku;
e Najniższy wiersz tabeli odnosi się do lokali położonych na parterze;
e Pierwsza i ostatnia kolumna tabeli odnosi się do lokali szczytowych;
e Liczba w komórce tabeli jest współczynnikiem korekcyjnym dla danego lokalu, przez który
należy pomnożyć ilość jednostek zużycia ciepła tego lokalu.
W uzasadnionych przypadkach Regulamin dopuszcza możliwość dodatkowego skorygowania współczynników „Rm” o wartość ustalaną indywidualnie dla poszczególnych przypadków wyszczególnionych poniżej:
e dlalokali nad prześwitami (tunelami) współczynnik pomniejsza się;
e dla lokali usytuowanych nad lub pod nieogrzewanymi pomieszczeniami innymi niż piwnice
(strychy) współczynnik pomniejsza się;
e dla lokali na parterze usytuowanych nad ogrzewanymi pomieszczeniami (pralnie, suszarnie,
węzły) współczynnik podwyższa się;
e na odpowiednio uzasadniony wniosek zaopiniowany przez Kierownika Działu Technicznego
i Utrzymania Zasobów, w przypadkach innych od wymienionych powyżej, szczególnego indywidualnego usytuowania lokalu w bryle budynku.
Wprowadzenie w/w korekt współczynników zależy od decyzji Zarządu Spółdzielni.
11. Dla lokali użytkowych wartość współczynnika korekcyjnego (wyrównawczego) wynosi jeden niezależnie od usytuowania lokalu w bryle budynku oraz stosowanego systemu rozliczeń.
12. Współczynników korekcyjnych (wyrównawczych) nie stosuje się do rozliczenia opłaty stałej oraz kosztów zmiennych niezależnych od zużycia (rozlicznych wg powierzchni użytkowej)”.
$11
1. Ilość zużytego ciepła rozlicza się na podstawie faktur
a) według wskazań licznika ciepła – w budynkach posiadających węzły indywidualne
b) według wskazań liczników ciepła zamontowanych na rozdzielaczach dla każdego budynku – w budynkach posiadających węzły grupowe
2. W przypadku wystąpienia różnic pomiędzy wskazaniem licznika ciepła, a sumą wskazań liczników ciepła dla poszczególnych budynków rozlicza się je proporcjonalnie do zużycia ciepła przez poszczególne budynki.
3. W przypadku lokali opomiarowanych rozliczenie ciepła dokonywane jest w następujący sposób :
a) Koszty stałe – proporcjonalnie do powierzchni użytkowej całego budynku
b) Koszty zmienne (zużycie ciepła w GJ) –
– 70 % na podstawie wskazań ciepłomierzy i podzielników w lokalu
– 30% koszty ogrzewania części wspólnych proporcjonalnie do powierzchni lokalu.
4. W przypadku lokali nieopomiarowanych w budynku opomiarowanym w podzielniki dla potrzeb rozliczenia ciepła podstawę stanowi średnie zużycie ciepła dla jednego metra kwadratowego lokalu w budynku w podwójnej wysokości.
5. Lokale, w których zamontowano podzielniki kosztów w trakcie trwania okresu rozliczeniowego do czasu ich montażu, traktuje się jak lokale nieopomiarowane. Z chwilą opomiarowania zostają rozliczane według urządzeń pomiarowych zgodnie z
regulaminem”.
$12
1. Opłaty zaliczkowe za centralne ogrzewanie oraz podgrzanie wody są rozłożone w opłatach miesięcznych równomiernie na cały rok.
2. Każdy użytkownik lokalu jest zobowiązany do wnoszenia zaliczkowych opłat na poczet kosztów centralnego ogrzewania i podgrzania wody w ciągu całego okresu rozliczeniowego.
3. Wysokość miesięcznych zaliczek może ulec zmianie w trakcie okresu rozliczeniowego w przypadku wzrostu cen i znaczącego zużycia dostarczonych do nieruchomości mediów.
4. Koszty centralnego ogrzewania, wyliczone dla danego budynku na zasadach określonych w niniejszym regulaminie rozlicza się odpowiednio do zaliczek wniesionych z tego tytułu w danym okresie rozliczeniowym.
5. Koszty zużycia ciepłej wody liczone są według zużycia określonego na podstawie wskazań wodomierzy zamontowanych w lokalach lub na zasadach określonych w niniejszym regulaminie.
6. Niedobór wpłat zaliczkowych w stosunku do poniesionych kosztów stanowi niedopłatę, którą użytkownik lokalu winien uregulować w terminie jednego miesiąca od otrzymania rozliczenia na rachunek bankowy Spółdzielni.
7. Nadwyżka wpłat zaliczkowych nad poniesionymi kosztami stanowi nadpłatę, która jest zwracana użytkownikom lokalu poprzez zmniejszenia ich zobowiązań za użytkowanie lokali z tytułu opłat eksploatacyjnych do wysokości nadpłaty.
8. Przed uznaniem należności użytkowników lokali z tytułu rozliczeń wykazujących nadpłatę, w pierwszej kolejności będzie potrącana przez Spółdzielnię z zaległościami w opłatach bieżących lub zasądzonych.
9. Użytkownikom nie przysługuje roszczenie o odsetki od kwot nadpłat wynikających z rozliczenia centralnego ogrzewania i podgrzania wody.
$13
1. Na czas montażu urządzeń użytkownicy lokali umożliwią swobodny dostęp do tych urządzeń przez usunięcie obudów, mebli i innych rzeczy, które je zastawiają.
2. W przypadku zmiany użytkownika lokalu w trakcie trwania okresu rozliczeniowego zbywca prawa do lokalu, jak i nabywca tego prawa powinni doręczyć do Spółdzielni oświadczenie wskazujące kto będzie zobowiązany do zapłaty w przypadku niedopłat lub
uprawniony do ich uznania w przypadku nadpłat, a także ustalić między sobą zasady rozliczenia za dostarczane media na dzień przekazania lokalu. Jeżeli protokół i oświadczenie określone w zdaniu pierwszym nie zostaną doręczone do Spółdzielni wszelkie nadpłaty i
niedopłaty przejmuje nabywca lokalu.
3. W przypadku stwierdzenia uszkodzenia urządzeń pomiarowych, zerwania plomby legalizacyjnej, albo stosowania niewłaściwych metod ich użytkowania, odczyty z tych urządzeń nie będą uwzględniane do rozliczenia. W takiej sytuacji lokal będzie traktowany jak lokal nieopomiarowany i będą do niego miały zastosowanie postanowienia niniejszego regulaminu dotyczące lokali nieopomiarowanych.
4. Kosztami ponownego zaplombowania urządzeń pomiarowych i ewentualnej ponownej jego legalizacji obciążony będzie użytkownik lokalu.
$14
1. Wodomierze jako urządzenia pomiarowe podlegają okresowej kontroli w zakresie wymagań, jakimi powinny odpowiadać, warunków właściwego ich stosowania oraz okresów ważności zgodnie z obowiązującymi przepisami metrologicznymi. Dowodem
kontroli metrologicznej jest cecha legalizacyjna albo cecha uwierzytelnienia. 2. Okres ważności dowodów legalizacji wodomierzy wynosi 5 lat dla dowodów legalizacji pierwotnej i jednostkowej oraz legalizacji ponownej.
3. Kosztami demontażu, zamontowania i zaplombowania wodomierzy, ich uwierzytelnienia i legalizacji obciążony jest użytkownik lokalu.
4. Opłaty na pokrycie w/w kosztów będą wnoszone przez użytkownika lokalu na rachunek bankowy Spółdzielni.
5. Użytkownik lokalu zobowiązany jest w terminie wskazanym przez Spółdzielnię do udostępnienia lokalu w celu zainstalowania, wymiany i konserwacji urządzeń pomiarowych, dokonywania odczytów, przeprowadzenia czynności związanych z legalizacją i
uwierzytelnianiem tych urządzeń osobom do tego upoważnionym, a także do przestrzegania terminów legalizacji i uwierzytelniania.
6. Okres ważności podzielników wynosi 10 lat. Płatność rozłożona jest na raty, które potrącane są raz w roku przy rozliczeniu centralnego ogrzewania. W przypadku zmiany właściciela lokalu oraz demontażu grzejników płatność przechodzi na nowego użytkownika
lokalu. Za usługę przełożenia podzielników obciążany jest użytkownik lokalu.
7. _ Zarząd Spółdzielni na podstawie raportu analizy techniczno-ekonomicznej możliwości i opłacalności zastosowania podzielników kosztów ciepła w budynkach Spółdzielni w których do chwili obecnej nie zostały zamontowane podzielniki kosztów
ciepła, informuje Radę Nadzorczą Spółdzielni oraz użytkowników lokali o montażu podzielników kosztów ciepła”.
8. Zabrania się indywidualnym odbiorcom dokonywania wszelkiego rodzaju samowolnych przeróbek instalacji c.o. i urządzeń służących indywidualnym rozliczeniom jak demontaż grzejników, demontaż lub przemieszczanie podzielników, wodomierzy itp.
9. Spółdzielnia może zezwolić na demontaż grzejników znajdujących się w /kuchni, przedpokoju/, skutki niedogrzania pomieszczeń odpowiedzialność ponosi wnioskujący o demontaż użytkownik, natomiast demontaż grzejnika nie zwalnia użytkownika lokalu z
płatności potrącanej raty.
10. Grzejniki nieopomiarowane w podzielniki lub z niesprawnym podzielnikiem w okresie rozliczeniowym tj.
– koszty zmienne ogrzewania ustala się według średniego zużycia w budynku.
$15
1. Dla każdego okresu rozliczeniowego, zostaje wyznaczone maksymalne i minimalne zużycie ciepła w lokalach w rozliczanym budynku. Jeżeli ustalony na podstawie wskazań przyrządów pomiarowych lub podzielników koszt zmienny ogrzewania danego lokalu
jest:
a) rażąco niski, czyli mniejszy w przeliczeniu na jeden metr kwadratowy niż 0,5 kosztu średniego dla wszystkich lokali w danym budynku, to obciążenie danego lokalu minimalnymi kosztami zmiennymi zakupu ciepła ustala się w przeliczeniu na jeden metr kwadratowy w wysokości 0,5 kosztu średniego dla wszystkich lokali w tym budynku
b) rażąco wysoki, czyli większy w przeliczeniu na jeden metr kwadratowy niż 2,5 kosztu średniego dla wszystkich lokali w danym budynku, to obciążenie danego lokalu maksymalnymi kosztami zmiennymi ogrzewania ustala się w przeliczeniu na jeden metr kwadratowy w wysokości 2,5 kosztu średniego dla wszystkich lokali w tym budynku.
2. Dla lokali opomiarowanych w podzielniki kosztów niekorzystnie położonych stosuje się współczynniki redukcyjne zgodnie z wytycznymi Centralnego Ośrodka Badawczego – Rozwojowego Techniki Instalacyjnej INSTAL w Warszawie.
3. Niniejszy Regulamin został zatwierdzony przez Radę Nadzorczą Spółdzielni Mieszkaniowej Lokatorsko Własnościowej „Praca” w Iławie w dniu 19 maja 2022 r. Uchwałą nr 8 i wchodzi w życie z dniem podjęcia uchwały.
4. Z dniem wejścia w życie niniejszego Regulaminu traci moc dotychczasowy Regulamin w tym zakresie.
5. Zatwierdza się Uchwałą Rady Nadzorczej nr 13/22 z dnia 24.11.2022r. aneks Nr 1 do Regulaminu rozliczania kosztów zużycia centralnego ogrzewania i podgrzania wody.
5. Zatwierdza się Uchwałą Rady Nadzorczej nr 8/23 z dnia 14.09.2023r. aneks Nr 2 do Regulaminu rozliczania kosztów zużycia centralnego ogrzewania i podgrzania wody.
Przewodniczący Rady Nadzorczej
REGULAMIN PORZĄDKU DOMOWEGO SPÓŁDZIELNI MIESZKANIOWEJ „PRACA” W IŁAWIE
1. Przepisy ogólne
1. Postanowienia regulaminu mają na celu ochronę mienia przekazanego w zarząd SML-W „PRACA” w Iławie, utrzymania bezpieczeństwa, higieny i estetyki budynków i ich otoczenia oraz zapewnienia warunków zgodnego współżycia mieszkańców.
2. Przepisy regulaminu określają obowiązki administracji oraz lokatorów i właścicieli.
3. Lokator i właściciel jest odpowiedzialny w zakresie postanowień niniejszego regulaminu za wszystkie osoby prawa jego reprezentujące (członków rodzin, domowników, podnajemców, gości itp.).
2. Przepisy w zakresie utrzymania w należytym stanie technicznym budynków, urządzeń i instalacji oraz mieszkań.
1. Obowiązki administracji
Administracja zobowiązana jest dbać o stan techniczny budynków poprzez:
a) Czuwanie nad sprawnym działaniem instalacji i urządzeń technicznych w częściach nieruchomości przeznaczonych do wspólnego użytku mieszkańców (główne przewody wodociągowe, kanalizacyjne, itp.).
b) Wykonywanie odpłatnych usług lokatorskich na podstawie zleceń składanych przez mieszkańców u właściwych Kierowników Osiedli,
c) Dokonywanie dwa razy w roku przeglądów technicznych i sanitarnych budynków oraz terenów przyległych należących do SML-W „PRACA”.
2. Obowiązki lokatorów i właścicieli lokali mieszkalnych.
a) Dbać o należytą konserwację zajmowanego mieszkania i pomieszczeń wspólnego użytku oraz dokonywać drobnych napraw technicznych.
b) W razie nie dokonania niezbędnych drobnych napraw przez użytkownika, administracja po bezskutecznym wezwaniu ma prawo przeprowadzić te naprawy na jego koszt.
c) O poważniejszych uszkodzeniach urządzeń i instalacji w mieszkaniach należy niezwłocznie zawiadomić administrację, w przeciwnym razie użytkownik mieszkania ponosi odpowiedzialność za szkody i straty, które mogą wyniknąć w jego mieszkaniu lub u sąsiadów wskutek zepsucia się instalacji lub urządzeń.
d) Administrator uprawniony jest do kontrolowania urządzeń i instalacji.
3. Przepisy w zakresie higieny i estetyki osiedla (domu) i otoczenia.
Administracja zobowiązana jest dbać o stan sanitarno – porządkowy budynków oraz ich otoczenia poprzez:
a) Zamiatanie klatek schodowych i korytarzy piwnicznych oraz mycia klatek schodowych, okien klatkowych z częstotliwością wystarczającą do utrzymania należytego porządku,
b) W okresie zimowym systematyczne usuwanie śniegu z chodników przyblokowych i posypywanie ich piaskiem na wypadek gołoledzi ,
c) Usuwanie nieczystości z powierzchni nieruchomości (podwórzy, przejść, bram i zieleńców przyblokowych),
d) Unieszkodliwianie pod nadzorem Państwowej Inspekcji Sanitarnej nieczystości zawierających składniki niebezpieczne dla zdrowia i życia ludzi lub zwierząt za pomocą środków do tego celu przeznaczonych,
e) Zapobieganie uszkodzeniom lub zniszczeniu znajdujących się na nieruchomości pomieszczeń oraz instalacji i urządzeń technicznych przeznaczonych do wspólnego użytku mieszkańców przez zabezpieczenie ich przed skutkami wpływów atmosferycznych (mrozów, wilgoci i itp.), czuwanie nad przestrzeganiem przez mieszkańców regulaminu porządku domowego.
f) Bieżące prowadzenie deratyzacji i dezynsekcji w obiektach Spółdzielni.
4.Obowiązki lokatorów i właścicieli lokali mieszkaniowych
a) Wszyscy mieszkańcy powinni przestrzegać czystości na klatkach schodowych, korytarzach piwnic i strychach, pralniach oraz na terenach przyległych.
b) Zabrania się palenia tytoniu i spożywania napojów alkoholowych oraz organizowania zgromadzeń, głośnego zachowania na klatkach schodowych i pozostałych częściach nieruchomości przeznaczonych do wspólnego użytku mieszkańców.
c) Zabrania się zastawiania biegów i spoczników klatek schodowych przedmiotami uniemożliwiającymi swobodną komunikację pieszą ( m.in. wózki, rowery i meble ).
d) Tam gdzie istnieje zapotrzebowanie, w ramach możliwości Spółdzielnia przeznaczy pomieszczenie wózkowni do dyspozycji mieszkańców.
e) Jeżeli lokator nie zastosuje się do pkt 4.c przedmioty zostaną usunięte i przechowane w magazynie, a wszelkimi kosztami obciążony zostanie lokator – właściciel.
f) Śmieci i odpadki należy wynosić do zbiorników i śmietników rozmieszczonych przez administrację. W przypadku rozsypania wynoszonych śmieci lub rozlania na klatkach schodowych płynów, użytkownik obowiązany jest uprzątnąć zanieczyszczenie.
g) Zabrania się pozostawiania na klatkach schodowych worków i innych pojemników z odpadami.
h) Do kanalizacji lokali mieszkalnych nie wolno odprowadzać przedmiotów mogących zatamować przepływ. W razie zatkania rur, winny zatkania zostanie obciążony kosztami oczyszczania i wynikłych strat.
i) Zabrania się niszczenia trawy na zieleńcach, ogrodach przeznaczonych do wspólnego użytku, uszkadzania drzewek itp.
j) Podczas trwania okresu grzewczego okna na klatkach schodowych i w piwnicach powinny być pozamykane.
5.Przepisy w zakresie zabezpieczenia przeciwpożarowego
1. Na strychach i w piwnicach nie wolno przechowywać materiałów łatwopalnych.
Klatki schodowe i przejścia na strychach oraz korytarzy piwnicznych nie wolno zastawiać przedmiotami blokującymi przejście.
2. Palenie papierosów i używanie otwartego ognia w piwnicach i na strychach jest wzbronione.
3. Nie wolno naprawiać we własnym zakresie bezpieczników poza obrębem mieszkania oraz zabrania się manipulacji przy instalacji elektrycznej.
4. W przypadku uszkodzeń instalacji elektrycznej lub gazowej należy w miarę możliwości je zabezpieczyć, po czym natychmiast zawiadomić pogotowie elektryczne lub gazowe oraz administrację.
6. Przepisy w zakresie współżycia mieszkańców domu (osiedla)
1. Dzieci w miarę możliwości powinny bawić się w miejscach przeznaczonych na ten cel (place zabaw, ogródek jordanowski). Należy przestrzegać aby dzieci nie bawiły się obok śmietników, na klatkach schodowych lub korytarzach piwnic, strychów.
2. W godz. Od 22 .00 – 06.00 obowiązuje w bloku cisza nocna.
3. Uciążliwe remonty budowlane mieszkań należy przeprowadzać w godzinach pomiędzy 9 a 17.
4. W celu utrzymania na odpowiednim poziomie stanu sanitarnego i porządkowego, zabrania się hodowli gołębi, drobiu i zwierząt w piwnicach, na strychach oraz innych pomieszczeniach wydzierżawionych przez administrację lokatorom. Zabrania się również dokarmiania zwierząt w w/w pomieszczeniach, a także na balkonach, parapetach i terenach Spółdzielni.
5. O każdym przypadku choroby zakaźnej lub jej podejrzeniu należy niezwłocznie zawiadomić administrację domu oraz najbliższą stację sanitarno – epidemiologiczną.
7. Przepisy różne
Pomieszczenia, do których administracja przekazała mieszkańcom klucze mają być stale zamknięte.
Szafki reklamowe i szyldy na murach domów mogą być zainstalowane po uprzednim otrzymaniu zgody administracji.
Uwagi, życzenia oraz zażalenia mieszkańców odnośnie pracy administracji, nieprzestrzegania niniejszego regulaminu przez mieszkańców powinny być składane pisemnie lub ustnie do Kierownika GZM.
W razie uporczywego i złośliwego przekraczania postanowień niniejszego regulaminu administracja może kierować wnioski o interwencję i ukaranie do właściwego organu Administracji Państwowej.
Niniejszy regulamin przyjęto Uchwałą nr 22/14 w dniu 17.09.2014r.
REGULAMIN
Rozliczania kosztów Gospodarki Zasobami Mieszkaniowymi
i ustalania opłat za używanie lokali. (tekst jednolity)
1. Postanowienia ogólne
1.0. Przez określenie „zasoby mieszkaniowe” rozumie się stanowiące własność spółdzielni:
1. budynki mieszkalne wraz z wyposażeniem technicznym ( dźwigi osobowe i towarowe,
aparaty do wymiany ciepła, kotłownie i hydrofornie wbudowane itp. ) oraz
uzupełniający je budynki niemieszkalne ( z wyposażeniem technicznym ), jak:
a. garaże wolno stojące i parkingi wielopoziomowe,
b. budynki handlowo-usługowe,
c. budynki osiedlowych warsztatów i zakładów konserwacyjno-remontowych,
d. budynki administracji osiedlowych ( biurowe i gospodarcze ),
e. kotłownie i hydrofornie wolno stojące,
f. budynki dla osiedlowej działalności społeczno – wychowawczej.
2. urządzenie i uzbrojenie terenów, na których znajdują się budynki wymienione w pkt.l:
a. zbiorniki – doły gnilne, szamba itp.,
b. rurociągi i przewody sieci wodociągowo-kanalizacyjnej, gazowej i ciepłowniczej,
c. sieci elektroenergetyczne i telefoniczne,
d. budowle inżynieryjne ( studnie itp. ),
e. budowle komunikacyjne jak: drogi, ulice, place, chodniki,
f. ukształtowanie i zagospodarowanie terenu jak: zieleń, urządzenia do zabaw
dziecięcych, mała architektura, otwarte miejsca postojowe dla samochodów,
g. budowle sportowe jak: boiska, pływalnie, baseny itp.,
h. inne budowle jak: latarnie oświetleniowe, ogrodzenia.
1.1. Koszty GZM obejmują:
1/ obsługę eksploatacyjną nieruchomości,
2/ I odpisy na fundusz remontowy zasobów mieszkaniowych,
3/ dostawę wody i odprowadzanie ścieków,
4/ wywóz nieczystości stałych,
5/ dostawę gazu
6/ utrzymanie domofonów.
7/ koszty dostawy energii cieplnej na cele c.o. i podgrzania wody
8/ podatek od nieruchomości
9/ opłaty za wieczyste użytkowanie gruntów,
10/ utrzymanie nieruchomości przeznaczonych do wspólnego korzystania przez osoby zamieszkujące w określonych budynkach lub osiedlach,
11/ koszty odczytów urządzeń pomiarowych i konserwacji instalacji poszczególnych
mediów.
12/ ubezpieczenia mienia spółdzielni i OC
1.2. Koszty gospodarki zasobami mieszkaniowymi są ewidencjonowane odrębnie dla poszczególnych nieruchomości i obejmują:
l)koszty związane bezpośrednio z eksploatacją i utrzymaniem lokalu.
2)koszty związane z eksploatacją i utrzymaniem nieruchomości wspólnych
( współwłasności)
3)koszty związane z eksploatacją i utrzymaniem mienia spółdzielni
( osiedla + całej spółdzielni)
4) odpis na fundusz remontowy zasobów mieszkaniowych
( współwłasności + całej spółdzielni)
5)koszty prowadzenia działalności społecznej, oświatowej i kulturalnej
1.3. Podstawą do rozliczeń z użytkownikami lokali z tytułu kosztów gospodarki
zasobami mieszkaniowymi są ustalenia rocznych planów gospodarczo- finansowych
spółdzielni uchwalonych przez radę nadzorczą oraz postanowienia niniejszego
regulaminu.
Jeśli po uchwaleniu planu gospodarczo- finansowego następują zmiany
w warunkach gospodarki zasobami mieszkaniowymi, to dopuszczalna jest
korekta ustaleń planu oraz opłat za używanie lokali.
Podwyższenie opłat za używanie lokali mieszkalnych nie może jednak być
dokonywane częściej niż co 6 miesięcy, z wyjątkiem opłat niezależnych od
spółdzielni
1.4. Różnica między rzeczywistymi kosztami a przychodami gospodarki zasobami
mieszkaniowymi spółdzielni w danym roku, zwiększa odpowiednio koszty lub
przychody gospodarki zasobami mieszkaniowymi w roku następnym.
1.5. Jeśli dla rozliczania niektórych składników kosztów gospodarki zasobami
mieszkaniowymi jednostką fizyczną jest m? powierzchni użytkowej lokali, to
powierzchnię tę oblicza się według zasad obowiązującymi w tym zakresie normami.
Przy obliczaniu powierzchni przyjmuje się wymiary na wysokości 1,0 m ponad
poziom podłogi odpowiedniej kondygnacji. Wynik pomiaru powierzchni użytkowej
lokalu podaje się z dokładnością do 0.1 m-, Przy ustalaniu powierzchni nie
wlicza się wnęk o powierzchni rzutu poziomego do O, l m2• Powierzchnią
użytkową lokalu mieszkalnego jest powierzchnia wszystkich pomieszczeń znajdujących się w lokalu, bez względu na ich przeznaczenie i sposób używania, takich jak np. pokoje, kuchnie, przedpokoje, łazienki, ubikacje itp.
pomieszczenia służące mieszkalnym i gospodarczym celom użytkownika.
A. Do powierzchni użytkowej lokalu mieszkalnego zalicza się również
powierzchnią zajętą przez meble wbudowane bądź obudowane. Nie wlicza się do
powierzchni użytkowej lokalu mieszkalnego: balkonów, loggii, antresol, pralni,
suszami, strychów, piwnic.
Do powierzchni użytkowej lokalu mieszkalnego nie wlicza się tej części
powierzchni w pomieszczeniach o sufitach nierównoległych do podłogi (np.
mansardy), której wysokość od podłogi do sufitu wynosi mniej niż 140 cm. Jeśli
wysokość pomieszczenia lub jego części wynosi 140 cm do 220 cm, to do powierzchni
użytkowej lokalu mieszkalnego wlicza się 50%powierzchni tego pomieszczenia lub jego
części.
Powierzchnia lokalu lub jego części o wysokości równej i wyższej od 220cm zalicza
się w 100%.
B . Do powierzchni lokalu użytkowego zalicza się powierzchnię wszystkich
pomieszczeń znajdujących się w nim oraz pomieszczeń przynależnych, takich
jak: kuchnie, przedpokoje, korytarze, łazienki, ubikacje, spiżarnie, alkowy,
zamknięte pomieszczenia składowe, garaże, komórki itp., z wyjątkiem strychów,
antresol, balkonów, loggii, pawlaczy.
Do powierzchni lokalu użytkowego zalicza się również powierzchnię zajętą przez
meble wbudowane lub obudowane.
Powierzchnia lokalu zajęta przez urządzenia techniczne związane z funkcją danego
lokalu jest powierzchnią tego lokalu.
Do powierzchni lokalu użytkowego zalicza się również powierzchnie piwnic
przynależnych do lokalu na każdej kondygnacji.
l.6. Jeśli dla rozliczenia niektórych składników kosztów gospodarki zasobami
mieszkaniowymi fizyczną jednostką rozliczeń jest liczba osób, to uwzględnia się
osoby zamieszkałe w poszczególnych lokalach.
2. Zasady rozliczania kosztów gospodarki zasobami mieszkaniowymi.
2.1.1. Rozliczanie kosztów eksploatacji nieruchomości, w których są ustanowione tytuły prawne do lokali.
l) utrzymanie czystości i porządku w pomieszczeniach ogólnego użytku
oraz w otoczeniu budynków,
2) energię elektryczną zużywaną do oświetlenia nieruchomości, przyległego
terenu oraz napędu urządzeń technicznych,
3) wodę zużywaną do podlewania terenów zielonych oraz na inne cele gospodarcze,
4) ubezpieczenia majątkowe zasobów mieszkaniowych oraz od odpowiedzialności
cywilnej z tytułu zarządzania nieruchomościami,
5) wynagrodzenia pracowników oraz utrzymanie lokali związanych z obsługą eksploatacyjną nieruchomości,
6) koszty prowadzenia zindywidualizowanych systemów rozliczeń za wodę i ciepło
tj. koszty dokonywania odczytów wskazań urządzeń pomiarowych i podzielniko-
wych, koszty legalizacji i wymiany urządzeń podzielnikowych, a także koszty
nabycia i eksploatacji programów informatycznych stosowanych w tych
rozliczeniach.
7) narzut kosztów ogólnych spółdzielni,
8) inne wydatki, które nie mogą być zaliczane do pozycji 2.1 1 ust. l. l.
2.1.2. Ponoszone przez spółdzielnię koszty eksploatacji są ewidencjonowane odrębnie
dla poszczególnych nieruchomości. W przypadku gdy nie jest możliwe
ustalenie kosztów eksploatacji poszczególnych nieruchomości bądż poszczególnych osiedli , poniesione przez spółdzielnię koszty eksploatacji są rozliczane na poszczególne nieruchomości proporcjonalnie do ich powierzchni użytkowej.
2.1.3. Lokale stanowiące wyodrębnioną własność są obciążane taką częścią kosztów eksploatacji danej nieruchomości ( współwłasności ), jaki jest udział w nieruchomości wspólnej.
W stosunku do lokali użytkowych stanowiących wyodrębnioną własność
obciążenie kosztami eksploatacji danej nieruchomości może być wyższe niż
wynikające z ich udziału w nieruchomości wspólnej, jeśli sposób korzystania
z tych lokali dodatkowo zwiększa koszty eksploatacji. Wielkość tego
zwiększenia może określać Zarząd Spółdzielni .
2.2. Odpisy na fundusz remontowy zasobów mieszkaniowych.
2.2.1. Obciążenia poszczególnych lokali odpisami na fundusz remontowy zasobów
mieszkaniowych są ustalane według stawek w zł/m ² określonych przez radę
nadzorczą spółdzielni. Określone przez radę nadzorczą stawki odpisów mogą być
zróżnicowane dla poszczególnych nieruchomości, w zależności od ich stanu
technicznego oraz wyposażenia.
2.2.2. W stosunku do lokali użytkowych stawki odpisów na fundusz remontowy zasobów mieszkaniowych mogą być wyższe niż dla lokali mieszkalnych. Wysokość tego zwiększenia określa rada nadzorcza.
2.2.3. W ramach ustalonych stawek odpisów na fundusz remontowy zasobów
mieszkaniowych mogą być wyodrębnione środki na zadania specjalne
(np. wymianę stolarki okiennej, wymianę instalacji….. itp.).
2.2.4. Po rozliczeniu wyniku finansowego za dany rok sporządza się dla każdej
nieruchomości rozliczenie obejmujące:
1) kwotę naliczonych odpisów na fundusz remontowy zasobów mieszkaniowych,
2) kwotę poniesionych przez spółdzielnię nakładów na remonty danej nieruchomości,
3) sposób rozliczenia różnicy między poz. l a poz.2.
2.2.5. Za zgodą Rady Nadzorczej wydziela się z funduszu remontowego środki na remonty mienia służącego do użytku wspólnego Spółdzielni i odrębnie dla mienia związanego bezpośrednio z funkcjonowaniem osiedla.
2.3. Koszty dostawy wody i odprowadzania ścieków.
2.3.1. Koszty dostawy wody i odprowadzania ścieków obejmują wydatki spółdzielni
związane z opłatami za dostawę wody i odprowadzanie ścieków, uiszczanymi na
rzecz usługodawców zewnętrznych. Koszty dostawy wody i odprowadzania ścieków
są ustalane odrębnie dla każdego budynku i rozliczane w ramach współwłasności
2.3.2. W przypadku gdy zespół budynków dołączony jest do jednego wodomierza głównego , koszty na poszczególne budynki rozliczane są proporcjonalnie wg. zużycia wykazanego przez lokatorów poszczególnych budynków.
2.3.3. Miesięczne opłaty za dostawę zimnej i ciepłej wody oraz odprowadzanie ścieków w lokalach mieszkalnych opomiarowanych w wodomierze są ustalane ryczałtowo dla poszczególnych lokali na podstawie średniego zużycia wody wg. odczytanych radiowo wodomierzy za poprzedni okres rozliczeniowy z zastosowaniem aktualnie obowiązujących stawek.
W lokalach mieszkalnych nieopomiarowanych w wodomierze ustala się ryczałtową opłatę miesięczną proporcjonalnie do liczby zamieszkałych osób wg. sporządzonej kalkulacji przyjmując zużycie zimnej wody miesięczne 7 m³ na osobę i 3 m³ c.ć.w.
2.3.4. Do wnoszonych opłat za pobór zimnej wody doliczana jest miesięcznie opłata stała w wys. 0,5 m³ od lokalu mieszkalnego na poczet pokrycia strat zimnej wody.
Dodatnie saldo powstałe pomiędzy pobraną opłatą stałą a stratą na budynku księguje się na poczet funduszu remontowego.
2.3.5. Odczytanie wodomierzy i rozliczenie opłaty ryczałtowej w lokalach mieszkalnych opomiarowanych w wodomierze dokonuje się co najmniej w okresach rocznych .
2.3.6 . Odczyty wodomierzy z nasadką elektroniczną są dokonywane drogą radiową bez konieczności wchodzenia do mieszkań. Nasadki elektroniczne nie mierzą zużycia wody, tylko przesyłają stan wodomierzy do komputera. W przypadku wadliwego działania nasadek elektronicznych Użytkownik lokalu ma obowiązek umożliwić dokonanie odczytów kontrolnych wodomierzy w mieszkaniu.
2.3.7. Koszty odczytów wodomierzy z nasadką elektroniczną są zaliczane do kosztów gospodarki zasobami mieszkaniowymi.
2.3.8. W budynkach, wyposażonych w wodomierze, koszty dostawy zimnej wody oraz odprowadzania ścieków dla pojedynczych mieszkań ustala się na podstawie wskazań wodomierzy indywidualnych.
Zużycie wody wynikające z różnicy wskazań określa się jako procent z całości zużycia wody w danym budynku. Jest ono rozliczane na poszczególne
lokale proporcjonalnie do ilości zużytej w tych lokalach zimnej wody. Różnica ta wynika z klasy pomiarowej stosowanych wodomierzy oraz ze strat wody nie rejestrowanych przez wodomierze indywidualne i księgowana jest w koszty eksploatacyjne budynku.
2.3.9. W przypadku braku odczytu wodomierzy w lokalu w pierwszym okresie obliczeniowym do rozliczenia przyjmuje się średnie zużycie wody z poprzedniego okresu rozliczeniowego.
2.3.10. W okresie niesprawności wodomierza do rozliczenia przyjmuje się ryczałtowe zużycie wody określone w pkt. 2.3.3.
2.3.11. Wszelka ingerencja w wodomierz, plomby oraz moduł zdalnego odczytu lub ich mechaniczne uszkodzenie, spowoduje pokrycie kosztu ponownego założenia plomb , remontu lub zakupu wodomierza z modułem na koszt użytkownika lokalu.
2.3.12. Naprawa, konserwacja instalacji zimnej wody w części wspólnej, a także wymiana lub legalizacja urządzeń pomiarowych należą do obowiązków Spółdzielni. Koszty utrzymania instalacji wody w części wspólnej są zaliczane do kosztów gospodarki zasobami mieszkaniowymi,
2.3.13. Koszty pogwarancyjnej wymiany bądź legalizacji urządzeń pomiarowych są pokrywane z funduszu remontowego nieruchomości.
2.3.14. Konserwacja i naprawy pozostałej części instalacji wody zimnej znajdującej się w mieszkaniu, t.j. rury przyłączeniowe, trojaki, kolanka, złączki, zawory, baterie należą do obowiązków Użytkownika lokalu. Koszty tych prac ponosi Użytkownik lokalu. Użytkownik lokalu ma umożliwić swobodny dostęp do miejsca zabudowania licznika.
2.3.15 Granicą podziału obowiązków w tym zakresie jest zawór odcinający wodę przed wodomierzem.
2.3.16. Zauważone usterki oraz nieprawidłowości wskazań urządzeń pomiarowych Użytkownik lokalu obowiązany jest zgłosić niezwłocznie do Administracji, co leży w jego interesie.
2.3.17. Okres ważności legalizacji dla wodomierzy liczy się od pierwszego stycznia następnego roku po legalizacji i wynosi 5 lat.
2.3.18. Użytkownik lokalu jest obowiązany w terminach podanych przez Spółdzielnię udostępnić lokal dla dokonania kontroli, naprawy, legalizacji, lub wymiany wodomierza.
2.3.19. Informację o terminach wymiany bądź legalizacji wodomierzy indywidualnych wywiesza się na tablicach ogłoszeń na co najmniej 7 dni przed datą wymiany lub legalizacji.
2.3.20. Z każdorazowej wymiany lub legalizacji wodomierza sporządza się w 2 egzemplarzach protokół podpisany przez wymieniającego i Użytkownika lokalu. W budynkach, w których wodomierze są zainstalowane na klatkach schodowych nieobecność Użytkownika nie wstrzymuje montażu, czy legalizacji wodomierzy. Po wymianie wodomierza Spółdzielnia zakłada plomby zabezpieczające przed nieuprawnionym zdjęciem przyrządu lub nielegalnym rozszczelnieniem połączenia. W przypadku naruszenia plomby ich nowe założenie odbywa się na koszt właściciela, użytkownika lokalu zgodnie z kalkulacją Spółdzielni.
2.3.21. Ekspertyzy urządzeń pomiarowych zleca Spółdzielnia na wniosek Użytkownika lokalu. Przy potwierdzeniu prawidłowej pracy urządzenia koszty ekspertyzy ponosi Użytkownik lokalu.
W przypadku stwierdzenia wadliwych wskazań na liczniku koszty ekspertyzy i wymiany lub naprawy urządzenia w okresie gwarancji ponosi dostawca wodomierzy, a po upływie okresu gwarancji koszty są pokrywane z funduszu remontowego nieruchomości. Rozliczenie zużycia wody dla tego lokalu dokonuje się w oparciu o zapisy § 2.3.3..
2.3.22. Rozliczenie dokonywanych przez Użytkowników zaliczek za zimną wodę i odprowadzane ścieki następuje za dany okres w następujący sposób:
a) W przypadku gdy suma wpłat zaliczkowych w okresie rozliczeniowym jest wyższa od kosztów za wodę i ścieki w tym okresie, nadpłata ta jest zaliczana w pierwszej kolejności na pokrycie zaległości opłat eksploatacyjnych i odsetek od tych zadłużeń oraz innych należności. Pozostała część nadpłaty zaliczana jest na poczet bieżących opłat eksploatacyjnych. Na pisemny wniosek Użytkownika nadpłata po potrąceniu należności, o których mowa powyżej zostanie zwrócona na wskazane przez Użytkownika konto.
b) W przypadku, gdy suma wpłat zaliczkowych w okresie rozliczeniowym nie pokrywa kosztów poniesionych za wodę i ścieki w tym okresie, Użytkownik zobowiązany jest dopłacić brakującą kwotę w terminie określonym w druku rozliczenia. Nie uregulowanie niedopłaty w terminie powoduje naliczenie odsetek ustawowych.
c) Dokonywanie przez Użytkowników wpłat zaliczkowych w niższej wysokości niż zostało to ustalone przez Zarząd, samowolne dokonywanie potrąceń przed otrzymaniem rozliczenia indywidualnego lokalu z tytułu rozliczenia wody i odprowadzenia ścieków lub w innej wysokości niż wykazano w rozliczeniu jest niedopuszczalne i traktowane będzie jako zaległości w opłatach.
d) Użytkownik może wnieść do Spółdzielni reklamację w sprawie rozliczenia zużycia zimnej wody i odprowadzenia ścieków, w nieprzekraczalnym terminie do czternastu dni od dnia jego otrzymania.
e) Po zamknięciu okresu rozliczeniowego należności z tytułu uznanych reklamacji będą zaliczone do kosztów następnego okresu rozliczeniowego
2.3.23. Stan osób zamieszkałych w lokalach mieszkalnych ustala się na podstawie złożonych deklaracji (oświadczeń) dla potrzeb ustalania opłat za gospodarkę odpadami.
2.3.24. Opłaty za wodę wraz z opłatą stałą wnosi się na wydanych książeczkach opłat czynszowych za mieszkanie.
2.4. Koszty wywozu nieczystości stałych.
2.4. 1. Koszty wywozu nieczystości stałych obejmują wydatki spółdzielni związane z:
l) opłatami za dzierżawę pojemników do składowania nieczystości oraz za wywóz
tych nieczystości, uiszczanych przez spółdzielnię na rzecz usługodawców
zewnętrznych,
2) Dodatkowymi opłatami za wywóz opakowań i przedmiotów wielkogabarytowych, zakupem nowych pojemników , sprzątanie wokół pojemników oraz rozliczaniem i obsługą gospodarki odpadami.
2.4.2. Koszty wywozu nieczystości stałych są ewidencjonowane i rozliczane
odrębnie dla każdej nieruchomości ( współwłasności ).Rozliczenie tych
kosztów na poszczególne lokale dokonuje się proporcjonalnie do liczby osób
zamieszkujących w poszczególnych lokalach.
2.4.3. W stosunku do lokali użytkowych, z którymi podmioty wywożące nieczystości nie zawarły odrębnych umów, obciążenie kosztami wywozu nieczystości stałych w przeliczeniu na fizyczną jednostkę rozliczeniową może być wyższe niż dla lokali mieszkalnych, jeśli sposób korzystania z tych lokali powoduje zwiększone koszty wywozu tych nieczystości. Wielkość tego zwiększenia określa rada nadzorcza spółdzielni.
2.5 Koszty utrzymania domofonów.
2.5.1 Koszty utrzymania domofonów są ewidencjonowane i rozliczane odrębnie dla
poszczególnych nieruchomości.
2.5.2 Rozliczenia kosztów utrzymania domofonów na poszczególne lokale
podłączone do tej instalacji dokonuje się jednolicie, niezależnie od charakteru
lokalu, jego powierzchni czy liczby zameldowanych osób
2.6. Podatek od nieruchomości
2.6.1 Opłacany przez spółdzielnię podatek od nieruchomości i mienia spółdzielni
jest ewidencjonowany i rozliczany odrębnie dla każdej nieruchomości
w rozbiciu na:
a)podatek od gruntu wchodzącego w skład nieruchomości i mienia spółdzielni,
b) podatek od lokali mieszkalnych i części wspólnych,
c) podatek od lokali użytkowych
d) budowli
2.6.2. Obciążenia poszczególnych lokali mieszkalnych podatkiem wymienionym
w ust. 2.6.1. poz. a, b, d dokonuje się proporcjonalnie do powierzchni
użytkowej lokali.
a. Jeśli w lokalu mieszkalnym prowadzona jest działalność powodująca wzrost
podatku od nieruchomości, to skutki tego wzrostu obciążają tylko ten lokal.
2.6.3. Obciążenia poszczególnych lokali użytkowych podatkiem dokonuje się proporcjonalnie do powierzchni użytkowej lokali.
2.6.4. Właściciele lokali stanowiących wyodrębnioną własność rozliczają się
z tytułu podatku od nieruchomości indywidualnie z gminą lub skarbem państwa.
2.7. Opłaty za wieczyste użytkowanie gruntów.
2.7.1. Ponoszone przez spółdzielnię opłaty za wieczyste użytkowanie gruntu są ewidencjonowane i rozliczane odrębnie dla poszczególnych nieruchomości (współwłasności ).
2.7.2. Obciążenia poszczególnych lokali opłatami za wieczyste użytkowanie gruntu
dokonuje się proporcjonalnie do powierzchni użytkowej lokali. Jeśli charakter użytkownika powoduje zmniejszenie obciążeń spółdzielni opłatami za wieczyste użytkowanie gruntu, to odpowiednio obniża się obciążenie danego lokalu. Jeśli charakter lokalu powoduje wzrost obciążeń spółdzielni opłatami za wieczyste użytkowanie gruntu, to skutki tego wzrostu obciążają dany lokal. -.
2.7.3. Właściciel lokalu stanowiącego odrębną własność, będący współużytkownikiem wieczystym gruntu wchodzącego w skład nieruchomości, w której lokal ten jest położony, rozlicza się indywidualnie z właścicielem gruntu z tytułu opłat za wieczyste użytkowanie gruntu
2.8. Utrzymanie nieruchomości przeznaczonych do wspólnego korzystania przez osoby zamieszkujące w określonym budynku lub osiedlu.
2.8.1. Wyodrębnia się ewidencję kosztów utrzymania nieruchomości spółdzielni
określonych w ustawie o spółdzielniach mieszkaniowych.
Do kosztów utrzymania tych nieruchomości zalicza się związane z nimi
wydatki spółdzielni, określone rodzajowo w ust. 1.1.
2.8.2. Zarząd spółdzielni dokonuje corocznie podziału kosztów utrzymania
nieruchomości wymienionych w ust. 2.8.1. na:
1/ koszty obciążania nieruchomości, w których są ustanowione tytuły
prawne do lokali,
2/ koszty obciążające inne rodzaje działalności spółdzielni.
2.8.3. Koszty wymienione w ust. 2.8.1 są rozliczane na poszczególne lokale i budynki proporcjonalnie do powierzchni użytkowej lokali.
3. Ustalanie opłat za używanie lokali.
3.1.1. Na pokrycie kosztów gospodarki zasobami mieszkaniowymi przypadających
na poszczególne lokale ich użytkownicy wnoszą comiesięczne opłaty określone w art. 4 Ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych w terminach określonych w statucie
3.l.2. Najemca lokalu użytkowego wnosi opłatę będącą sumą pozycji kalkulacyjnych
określonych w pkt. 1. l . oraz czynsz najmu ustalony zgodnie z
umową najmu.
3.1.3. Osoba zajmująca lokal bez tytułu prawnego wnosi odszkodowanie w wysokości
czynszu jaki spółdzielnia mogłaby otrzymać z tytułu najmu tego lokalu, nie
niższego jednak od kosztów gospodarki zasobami mieszkaniowymi
przypadających na dany lokal; osoba zajmująca lokal mieszkalny bez tytułu
prawnego, ale uprawniona do lokalu zamiennego albo socjalnego, wnosi
odszkodowanie w wysokości czynszu albo innych opłat, jakie byłaby obowiązana
wnosić, gdyby stosunek prawny nie wygasł.
3.1.4. Opłata za lokal służący potrzebom własnym spółdzielni jest ustalana jako
suma pozycji kalkulacyjnych określonych w pkt. 1. 1.. i obciąża koszty
działalności, której dany lokal służy.
3.1.5. Jeżeli część pomieszczeń ogólnego użytku w danej nieruchomości jest udostępniana czasowo do wyłącznego korzystania przez daną osobę(najem pomieszczenia ogólnego użytku), to osoba ta obowiązana jest wnosić z tego tytułu comiesięczny czynsz w wysokości określonej w umowie o udostępnienie pomieszczenia
do wyłącznego korzystania.
Opłaty te są:
l)pożytkiem z działalności spółdzielni, jeśli spółdzielnia jest wyłącznym właścicielem danej nieruchomości
2)pożytkiem z nieruchomości wspólnej, jeśli dana nieruchomość jest współwłasnością dwu lub więcej osób.
3.1.6. Sprawy podatku od towarów i usług ( VAT) należnego od opłat określonych w pkt.
3.1. i 3.4. regulują odrębne przepisy. Podatek VAT od opłaty za używanie danego
lokalu podwyższa opłatę. określoną według pkt. 3.1. i 3.4., jeżeli nie korzysta ze zwolnienia przedmiotowego
3.1.7. Obowiązek wnoszenia opłat za używanie lokalu powstaje z dniem postawienia
lokalu przez spółdzielnię do dyspozycji użytkownika, choćby faktyczne objęcie
lokalu nastąpiło po tym dniu. O dacie postawienia lokalu do dyspozycji
użytkownika spółdzielnia zawiadamia go pisemnie przed tą datą.
Obowiązek wnoszenia opłat ustaje z dniem fizycznego opróżnienia lokalu
i oddaniu kluczy spółdzielni.
Jeśli użytkownik zwalnia lokal nieodnowiony, obowiązany jest pokryć opłaty za
okres remontu (niezależnie od pokrycia kosztów odnowienia), jednak nie
dłużej niż za 14 dni od daty fizycznego opróżnienia lokalu.
O dacie postawienia lokalu do dyspozycji spółdzielni użytkownik jest
obowiązany zawiadomić spółdzielnię pisemnie przed tą datą i przystąpić do proto-kólarnego przekazania lokalu z udziałem przedstawiciela spółdzielni celem
określenia stanu technicznego lokalu i stanu urządzeń pomiarowych, opomiaro-wanych mediów i podzielników kosztów c.o.
3.1.8. Za opłaty, o których mowa w pkt. 3.1.1 , odpowiadają solidarnie z członkami spółdzielni, właścicielami lokali niebędącymi członkami spółdzielni lub osobami niebędącymi członkami spółdzielni, którym przysługują spółdzielcze własnościowe prawa do lokali, osoby pełnoletnie stale z nimi zamieszkujące w lokalu, z wyjątkiem pełnoletnich zstępnych pozostających na ich utrzymaniu, a także osoby faktycznie korzystające z lokalu.
Odpowiedzialność osób, o których mowa, ogranicza się do wysokości opłat należnych za okres ich stałego zamieszkiwania lub faktycznego korzystania z lokalu.
3.1.9. Opłaty za używanie lokalu wnosi się zgodnie z postanowieniami statutu. Od opłat wnoszonych z opóźnieniem spółdzielnia może naliczać ustawowe odsetki za zwłokę:
l) w przypadku członków, którym przysługują spółdzielcze prawa do lokalu
2) w przypadku właścicieli lub najemców lokali
Zarząd Spółdzielni na pisemny uzasadniony wniosek osób wymienionych w pkt. 3.1.8.
może obniżyć wysokość wyliczonych odsetek w przypadku udokumentowanych
zdarzeń losowych lub po dokonaniu pełnej spłaty należności głównej a także
w okresie rozłożenia płatności w ratach.
3.1.10. O zmianie wysokości opłat spółdzielnia jest obowiązana zawiadomić osoby, co najmniej na 3 miesiące naprzód na koniec miesiąca kalendarzowego. Zmiana wysokości opłat wymaga uzasadnienia na piśmie.
W przypadku zmiany wysokości opłat na pokrycie kosztów niezależnych od spółdzielni, w szczególności energii, gazu, wody oraz odbioru ścieków, odpadów i nieczystości ciekłych, spółdzielnia jest obowiązana zawiadomić osoby, co najmniej na 14 dni przed upływem terminu do wnoszenia opłat, ale nie później niż ostatniego dnia miesiąca poprzedzającego ten termin.
3.1.11. Członkowie spółdzielni mogą kwestionować zasadność zmiany opłat w
postępowaniu wewnątrzspółdzielczym, którego tryb określa statut spółdzielni,
lub w drodze sądowej.
Właściciele lokali nie będący członkami spółdzielni mogą kwestionować
zasadność zmiany opłat bezpośrednio na drodze sądowej.
Wystąpienie na drogę postępowania wewnątrz spółdzielczego lub sądowego nie
zwalnia wymienionych osób z obowiązku wnoszenia opłat w zmienionej
wysokości.
3.1.12. Opłaty za używanie lokali mogą być wnoszone w kasie spółdzielni ,przelewami
pocztowymi lub bankowymi na rachunek bankowy spółdzielni.
3.1.13. „Na pisemne żądanie członka, któremu przysługuje spółdzielcze lokatorskie prawo do lokalu mieszkalnego, spółdzielnia jest obowiązana zawrzeć z tym członkiem umowę przeniesienia własności lokalu po dokonaniu przez niego:
1) spłaty przypadającej na ten lokal części zobowiązań spółdzielni związanych z budową, o których mowa w art. 10 ust. 1 pkt 1 ustawy OSM , w tym w szczególności odpowiedniej części zadłużenia kredytowego spółdzielni wraz z odsetkami, a jeżeli spółdzielnia skorzystała z pomocy uzyskanej ze środków publicznych lub z innych środków – spłaty przypadającej na ten lokal części umorzenia kredytu w kwocie podlegającej odprowadzeniu przez spółdzielnię do budżetu państwa;
2) spłaty zadłużenia z tytułu opłat, o których mowa w art. 4 ust. 1.ustawy OSM.”
3.1.14. W przypadku zdarzeń losowych lub nadzwyczajnych powodujących uszkodzenie
majątku rzeczowego, Zarząd upoważniony jest do usunięcia powstałych zdarzeń
z konsekwencją niezrealizowania zaplanowanych nakładów remontowych
lub ulepszeniowych.
3.1.15. Upoważnia się Zarząd Spółdzielni do okresowego zaangażowania środków
obrotowych w tym z funduszu remontowego, na finansowanie ulepszeń oraz
środków trwałych w budowie związanych z koniecznymi pracami ich uruchomienia.
4. Obowiązki spółdzielni.
4.1. W ramach pobieranych opłat z używanie lokali spółdzielnia jest obowiązana
zapewnić czystość i porządek w pomieszczeniach ogólnego użytku oraz w otoczeniu
budynków, utrzymywać budynki i wszystkie urządzenia z nimi związane w należytym
stanie technicznym, zapewniającym bezpieczeństwo użytkownikom oraz możliwość
ciągłego korzystania ze wszystkich instalacji i urządzeń. Obowiązkiem spółdzielni jest zapewnienie użytkownikom lokali sprawnej obsługi administracyjnej.
4.2. Podstawowy zakres obowiązków spółdzielni w dziedzinie napraw wewnątrz
lokali obejmuje naprawy i wymiany wewnętrznych instalacji gazowych,
centralnego ogrzewania a także instalacji wodociągowej ciepłej i zimnej wody
4.3 Naprawy i wymiany wewnątrz lokali nie zaliczane do obowiązków spółdzielni
obciążają użytkowników lokali.
4.4 Jako szczególne obowiązki użytkownika lokalu w zakresie napraw wewnątrz
lokalu uznaje się:
l) naprawy i wymianę podłóg, posadzek, wykładzin podłogowych oraz ściennych
okładzin ceramicznych,
2) naprawy i wymiany okien i drzwi,
3) naprawy urządzeń techniczno-sanitarnych w lokalu łącznie z wymianą tych urządzeń,
4) naprawy przewodów odpływowych urządzeń sanitarnych ,aż do pionów
zbiorczych, w tym niezwłoczne usuwanie ich niedrożności,
5) malowanie lub tapetowanie ścian i sufitów oraz naprawę uszkodzonych tynków ścian i sufitów,
6) malowanie drzwi i okien, wbudowanych mebli, urządzeń kuchennych, sanitarnych i grzewczych, w celu ich zabezpieczenia przed korozją,
7) Odnowienie lokalu w przypadku zwolnienia lokalu do dyspozycji
spółdzielni.
8) Wymiany i legalizacji urządzeń pomiarowych zimnej i ciepłej wody.
Naprawa wszelkich urządzeń wewnątrz lokalu lub poza nim i powstałych
z winy użytkownika lokalu lub osób korzystających z lokalu obciąża
użytkownika lokalu. Naprawy zaliczane do obowiązków użytkownika lokalu mogą być wykonane przez spółdzielnię tylko za dodatkową odpłatnością, poza opłatami za używanie lokalu.
5. Postanowienia końcowe
5.1. Regulamin niniejszy zawiera ponumerowanych 12 stron maszynopisu
5.2. Zatwierdza się uchwałą Rady Nadzorczej nr 9/18 § 1 pkt. 1 z dnia 24.05.2018r. aneks do REGULAMINU rozliczania kosztów Gospodarki Zasobami Mieszkaniowymi i ustalania opłat za używanie lokali
5.3. Zatwierdza się uchwałą Rady Nadzorczej nr 9/18 § 1 pkt. 2 z dnia 24.05.2018r jednolity tekst REGULAMINU rozliczania kosztów Gospodarki Zasobami Mieszkaniowymi i ustalania opłat za używanie lokali.